Меморіальний будинок-музей народного художника України Федора Манайла

Опубліковано: 09.01.2017 13:02

 Меморіальний будинок-музей народного художника України Федора Манайла з 1981 року відкритий для всіх шанувальників творчості великого митця в Ужгороді на вулиці Другетів, 74. Саме тут понад 30 років жив і творив славетний корифей та фундатор Закарпатської школи живопису.

У магічну «манайлівську» атмосферу відвідувач поринаєте вже з під’їзду, де зі стін споглядають старі фото. Всередині є декілька просторих приміщень. Дві кімнати – вітальня і майстерня – залишені в такому стані, як було за життя художника. Інші приміщення переобладнані в експозиційні зали. Скрізь акуратно розвішані полотна, які створив Майстер у різні періоди. Тут же мольберт, з-за якого здається щойно встав художник, та заплямований фарбами одяг, у якому творив Манайло.

Загалом у меморіальному музеї зберігається близько 2000 експонатів, в тому числі понад 170 живописних творів.

Відомо, що творча спадщина митця широка і різноманітна: живопис, графіка, декорації, монументальний живопис, книжкова графіка. Він - художник театру, сцени, кіно. А тому тут чимало листів, речей і книг, що розповідають про це. Тут є й антикварні меблі із горіха, дизайн яких, до слова, розробив сам художник. Але майже у кожній із кімнат за вами «полюють» знамениті «манайлівські» декоровані диньки. Враження, що вони повсюди – на стіні, у серванті, на полиці. Адже митець - єдиний із закарпатських художників, що майже десять років свого творчого життя займався цим декоративно - прикладним видом народної творчості. Спеціальний вид диньок, їхнє декорування, обробка, «розфарбовування» – ці секрети були відомі тільки митцю. За життя Ф. Манайло виготовив майже 1000 декорованих диньок, дещо роздав друзям, деякі розійшлися по музеях України. У будинку-музеї їх всього 40.

Втім, більше цікавих подробиць про життя і творчість Федора Манайла можна дізнатись відвідавши меморіальний музей, який очолює і опікає онука видатного митця, художниця Вікторія Манайло-Приходько.