Мистецькі виставки KarpatArt

Сторінка «««12345»»»

Меморіальна виставка Гаврила Глюка в Ужгороді
Опубліковано: 18.05.2017 12:35

  9 лютого 2017 р. в Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відкрилась меморіальна виставка робіт заслуженого діяча мистецтв України Гаврила Глюка (1912-1983), приурочена до 105-річчя від дня народження митця. Експозиція, розгорнута в чотирьох залах налічує близько 60 станкових пейзажів, портретів, а також монументальних полотен, які репрезентують увесь творчий шлях видатного майстра – його зацікавлення людиною, її працею та життєвим середовищем, його живописне тлумачення закарпатського світу. Окремим розділом представлені графічні твори митця.

 Г. Глюк – сучасник і одноліток Ф. Манайла, А. Борецького, З. Шолтеса, А. Коцки, Е. Контратовича, належить до другого покоління Закарпатської школи живопису. Народився в м. Сигіт (Румунія), навчався у Вищій школі образотворчого мистецтва у Будапешті (1931–1933). У 1947 р. переїжджає на Закарпаття уже сформованим художником, і саме тут вибудовується його живописна манера, яка постійно розвивається, визріваючи чи не кожного десятиріччя до нової якості.  Стриманий колорит кінця 1940 – початку 1950 років поступово набирає кольорової сили у пейзажах, жанрових сценах, портретах ("Хлопець у святковому вбранні", "Колгоспниця з долини Тересви", "Молодий лісоруб", «Лісоруби на вахті миру» та ін)
 
Роботи середини 1950-х і початку 1960-х рр. – це точні тональні вирішення і стани довкілля. Колір стає дзвінким і містким. Як демонстрація малярської спроможності сприймається велике полотно "Лісоруби" (1954), яке принесло художнику Велику срібну медаль на Всесвітній виставці у Брюсселі 1958 р. і міжнародне визнання. У 1970-х роках живопис художника набирає декоративної сили в усіх жанрах. Спрощуються, узагальнюються дещо геометризовані форми, з високим смаком аранжуються пронизані світлом кольорові партії у жанрових творах ("Сусіди", "Ланкова", "Обід", "Літній день"), пейзажах ("Біля церкви", "Весняна пора", "Велич Карпат") та натюрмортах ("Тюльпани", "Осінні квіти", "Айстри").
 
 У спадку художника – багато графічних творів. Його майстерні замальовки олівцем, вугіллям, пастеллю, фломастером влучні за характерністю фігур і сцен, а графічні портрети цінні реалізмом характеру, стану, настрою, цінні як самостійні твори, хоча часто слугували підготовчим етапом до живописних робіт. 
 
Гаврило Глюк жив у злагоді з реальністю. Він знайшов те, що відповідало його людській і мистецькій суті. Його картини – це щаслива єдність форми, техніки, засобів і сюжету. Його непідробний і незамовлений інтерес до трудової діяльності – це насамперед реалізм людського життя, ствердження діяльністю, яка сама по собі є оптимізмом.Лісоруби, Сигіт 
Текст: М. Сирохман, Фото: О. Юрченко

Виставка "Графічне Закарпаття"
Опубліковано: 15.03.2017 12:37

 Обласна виставка графіки, шо відкрилася 24 лютого 2017 р. у галереї "Ужгород", виявилася не тільки цікавою, багатою на авторів, різноманітною за стилями й техніками, а й більш графічною ніж попередні подібні виставки. Мабуть цьому посприяв притік молоді, що останніми роками все активніше наповнює виставки своїми творами. Очевидно, кількість почала переходити у якість. Крім того, від графічної виставки відходять акварелісти, які незабаром матимуть першу окрему виставку акварелі. Не виключено, що подібне рішення приймуть і художники, які працюють пастеллю.

Загалом експонується 86 робіт. Не вперше графічну радість дарують твори молодих художників Владислава Горбунова, Юлії Гагель, Олександра Кофеля, Ангеліни Гафинець, Наталії Москальової, Сергія Лакатоша, Сергія Завадяка, а також досвідчених майстрів Івана Дідика, Бориса Кузьми, Одарки Долгош, Юрія Копанського, Василя Вовчка, Людмили Боршош-Літун, Вікторії Кузьми, Вячеслава Віньковського, Віктора Андріанова, Івана Жупана, Юрія Боднара, Михайла Пейтера, Івана Кліси.

Цікавими виявилися нові знайомства – чорно-білі й кольорові твори Потрогош, фототвори Діани Шетелі, композиції Українець і нові твори Юлії Єгорової, Олександри Федоришиної, Я. Боднар. Активно виступили студенти Закарпатської художньої академії Евеліна Паульо, Каріна Павлик, Наталія Ковчар.

Загалом, у виставці «Графічне Закарпаття» прийняли участь наступні художники: І. Дідик, Б. Кузьма, О. Долгош, М. Дзись-Войнаровський, В. Скакандій, Ю. Копанський, В. Вовчок, Л. Боршош-Літун, В. Кузьма, В. Віньковський, В. Андріанов, І. Жупан, Ю. Боднар, М. Пейтер, І. Кліса, В. Горбунов, Ю. Гагель, О. Кофель, А. Гафинець, Н. Москальова, С. Лакатош, С. Завадяк, О. Потрогош, Д. Шетеля, Я. Дуленко, Ю. Українець, Ю. Єгорова, Д. Єгорова, О. Федоришина, Я. Боднар, Е. Паульо, К. Павлик, Н. Ковчар, А. Павук, Е. Левадська, М. Іванчо, О. Липчей, М. Малеш, Б. Вашкович, Д. Шетеля, Т.Задорожня, П.Маринець, Л.Ліхтей, К. Михайлова, О. Сторожук, Д.Коваленко.

Текст: Михайло Сирохман.

Фото: Оксана Юрченко

Українсько-словацька виставка в Ужгороді
Опубліковано: 15.03.2017 10:47

 1 березня 2017 р. у холі-атріумі Закарпатської облдержадміністрації, де часто проводяться різноманітні виставки, відкрито чергову експозицію в рамках міжнародного проекту, підтриманого ґрантом Норвегії у співпраці зі Словаччиною. Гаслами цього культурно-мистецького проекту є: "Співпраця через кордони", "Співпраця зі спільними цінностями".

Отже виставка під назвою "Партнерство, опечатане глиною" репрезентувала діяльність творчого табору українських та словацьких художників.

Словаччину представляли Міхал Фріц, що через класичний живопис на полотні вловлює баланс між правдоподібністю та ілюзією життєвих ситуацій; Мілан Ладика, який працює в техніці колажу з кольорового паперу, поєднуючи інтерес до кольору та ліній; Мартин Розенберґер з Левочі – кераміст, майстер експериментальних підходів у роботі з фарфором; Павол Рошко – адепт андеґраунду та вуличного мистецтва, що порушує соціальні та екологічні теми; Яна Штефанкова – заглиблена у світ емоційних чи мислених дій; Петер Смік, захоплений керамікою та художнім склом і в камерній, і монументальній презентаціях.

Українські учасники – це переважно викладачі Закарпатської академії мистецтв, Ужгородського коледжу мистецтв ім. А. Ерделі, а також студенти цих закладів. На тлі живописних і керамічних робіт вирізнялися твори Олени Дерди – майстерні текстильні колажі, напоєні романтичним – часом ліричним, а часом декадентським, настроєм. Живопис пейзажних сцен Віктора Дерди і Василя Зимомрі узагальнений широкими організовуючими площину мазками, – дещо стриманіший у Дерди, більш пастозний і контрастний у Зимомрі. Богдана Сивохоп вільно грає кольором на полотні, а Наталія Дідик-Мирончук вміло аранжує кольором реалістичні сюжети. До цього часу виставка уже побувала в 10 містах Словаччини. В Ужгороді вона триватиме до 9 березня, після чого її презентують у Києві.

Текст: Михайло Сирохман.

Фото: Оксана Юрченко 

ВИСТАВКА МОЛОДИХ ЗАКАРПАТСЬКИХ ХУДОЖНИКІВ «МАЙЖЕ ВЕСНА»
Опубліковано: 15.03.2017 10:46

 «Майже весна» – таку назву має виставка живописних творів, яка відкрилася в Ужгороді 1 березня 2017 р. у художньому салоні «Диптих» .

В експозиції представлено майже три десятки робіт членів та кандидатів у члени молодіжного об’єднання при Закарпатській організації Національної Спілки художників України: Олексія Федора, Ярослава Дуленка, Василя Когутича, Тетяна Когутич, Сергія Лакатоша, Ангеліни Гафинець, Альони Перести, Вікторії Тайпс, Павла Марінця.

Виставка, яку відкрили голова обласної організації Національної Спілки художників України, народний художник України Борис Кузьма та керівник молодіжного об’єднання Олексій Федор, викликала закономірно жвавий інтерес у публіки. Хоча побачити на полотнах саму весну глядачам не вдасться… Адже писали ці полотна молоді митці в її очікуванні та передчутті, що визначило мабуть і назву експозиції. Зате потішить око серія виразних осінньо-зимових пейзажів, сільських та міських краєвидів, колоритних натюрмортів, цікавих інтер’єрних композицій. Слід відзначити, що саме такою оптимістичною та різноплановою експозицією молодих, впевнено прогресуючих закарпатських митців художній салон «Диптих» відзначив власний 10-річний ювілей. 

Текст: Оксана Штефаньо
Фото: Роберт Довганич, Оксана Юрченко 

Виставка закарпатських художниць «Galanthus 2017»
Опубліковано: 15.03.2017 9:47

 9 березня 2017 р. у галереї "Ужгород" відкрилась традиційна весняна виставка «Galanthus», на якій представлені твори прекрасної половини мистецької спільноти Закарпаття. У перекладі з латини «galanthus» означає підсніжник. Ця квітка асоціюється з наближенням весни, а також символізує тепло, надію та ніжність. Саме ці емоції та асоціації прагнули передати у своїх роботах талановиті і самобутні жінки-художниці, що складають справжнє творче суцвіття крайового мистецтва – Л. Корж-Радько, Е. Левадська, Н. Пономаренко, О. Долгош-Сопко, О. Кондратюк, Н. Дідик, Н. Сіма-Павлишин, В. Кузьма, М. Митрик, Л. Приймич, Т. Сопільняк, Т. Левляс, Т. Іваницька, Б. Вашкович, А. Гафинець, М. Росул, Ю. Єгорова-Рогова, А. Павук, М. Малел, Н. Попова, Д. Єгорова, Г. Шолтес. І справді, не полишає відчуття сонячності, душевності, легкості та затишку коли дивишся на понад півсотні творів, виконаних у найрізноманітніших жанрах мовою живопису, графіки, пастелі, акварелі, кераміки, пластики, витинанки, розпису на склі. Експозиція триватиме близько двох тижнів.

Фото: Оксана Юрченко

Текст: Альона Онда 

 
Сторінка «««12345»»»